Zamioculcas – co jste možná nevěděli

Často mám dojem, že návody na pěstování jsou pro většinu pokojovek stejné: rozptýlené světlo a nepřelévat. Jenže realita doma je jiná. Co skutečně rostlina potřebuje a co snese, se dozvíte, až když poznáte, odkud pochází.

Zamioculcas v truhlíku s hodinami Jungle Day můžete umístit do stínu. Pokud ho ale umístíte k oknu, můžete se dočkat i květů.

Zamioculcas zamiifolia ve své domovině obývá mírně zastíněná i úplně otevřená místa. Takže není vyloženě stínomilný! Je jen extrémně odolný vůči nedostatku světla. Neuškodíte mu, když ho postavíte někam dál od okna a ani když ho postavíte na parapet. Na světle bude růst jak smyslu zbavený a dost možná se dočkáte i květů. Není to tedy žádné terno. Květy (tedy botanicky správně to jsou květenství) jsou zelené a schované hluboko mezi listy. Ale stejně mi vždy udělají radost. Najednou vidím, jak rostlina žije.

Pokud jste ale měli Zamioculcas dlouho ve stínu, nesmíte ho náhle vystavit silnému přímému záření (například ho v létě strčit na balkón). Listy zvyklé na stín nemají vybudovanou ochranu a intenzivní záření je spálí. Zamioculcas tím nezabijete. Listy shodí a vytvoří si nové a odolné. Jen je třeba počítat s nevzhledným mezistádiem. Lepší je postupně rostlinu zvykat na slunce. Přesuňte ji na okno v ročním období, kdy není tolik přímého světla. Do léta si zvykne. Tahle poučka platí pro všechny rostliny.

Rostlina pochází z východní Afriky z tropického a subtropického podnebí. To znamená, že je teplomilná. Je to ideální paneláková rostlina. Zvládá i suchý vzduch. Protože roste na kamenitých místech, rozhodně ji potěší, když ji zasadíte do písčité půdy, která je vzdušná a přitom savá. Já ostatně přimíchávám písek do substrátu všem pokojovkám kromě orchidejí. Více o přesazování ZDE.

Pokud má rostlina dostatek světla, nové výhony se po přesazení objeví do 3 týdnů.

Lidem se často zdá, že po přesazení Zamioculcas neroste. Běžně se dočtete, že rostlině vyhovuje, když je namačkaná, a proto není dobré ji přesazovat do moc velkého květináče. To není pravda. Když rostlinu přesazujete, manipulujete s odnožemi, možná i některé odstraníte. Rostlina si myslí, že přišla nějaká katastrofa a že je nutné trochu syslit do zásoby. Protože má podzemní hlízy (botanicky to nejsou kořeny, ale zbytnělé podzemní stonky), část energie si bude ukládat tam a z části bude vyrábět listy. Rostliny bez hlíz ženou rovnou do listů. Pokud máte rostlinu na místě, kde je málo světla, logicky poroste pomaleji. Já ji mám na parapetu východního okna. Po přesazení, kdy jsem zredukovala počet výhonů na třetinu, začala rašit asi po třech týdnech.

Zamiculcas určitě není jedlý. Obsahuje krystaly šťavelanu vápenatého. Rozhodně ale není vyloženě jedovatý. Šťavelan vápenatý nepříjemně dráždí sliznice, takže ochutnávka nebude nic příjemného, ale dítě ani domácího mazlíčka nezabije.

Věřte nebo nevěřte, ve své domovině je tato rostlina opadavá (i když ne vždy a všude)! Během období sucha shodí lístky, zbydou jen šlahouny (odborně vřetena) a rostlina upadá do klidového stavu. Ovšem dosáhnout toho v pokojových podmínkách chce značnou vytrvalost. Je nutné rostlinu nezalévat dlouhé týdny až měsíce. Pokud Vaší rostlině opadávají lístky, je pravděpodobnější, že jste ji přelili. O zalévání pokojových rostlin se dočtete ZDE

A na závěr – Zamioculcas je tak extrémně odolný, že vlastně žádné návody na pěstování nepotřebujete. Bere, co dáte, a spoustu Vám toho odpustí. Z vlastní zkušenosti vím, že i vůči přelévání je dost tolerantní.

 

 

2 Replies to “Zamioculcas – co jste možná nevěděli”

  1. Zamioculcas mi zbyl po Vánocích jako nevhodně koupený dárek pro někoho jiného a neustále se divím, kolik vydrží (asi se stane mojí oblíbenou pokojovkou). Po přestěhování se jako nejodolnější jedinec přestěhoval do koupelny s velkým severním oknem. Je tam společně s kapradinami a moji nepéči zvládá výrazně lépe než ty kapradiny. Díky za nové informace o něm. Dita

    1. Mně Zamioculcas dřív moc nebavil. Přišel mi jako další módní kytka, která vypadá pořád stejně a trochu uměle. Až nakonec začal kvést a tím si to u mě vyžehlil.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.