Tchýnin jazyk – co jste možná nevěděli

Spousta lidem přijde tchýnin jazyk ošklivý. Máme ho zafixovaný z chodeb škol a úřadů jako přežitek z doby komunismu. A to hrozné jméno! Vymyslel ho asi nějaký vtipálek, ale chudák kytka. Sansevieria je přitom fascinující rostlina. Pojďme si představit její neobyčejné schopnosti, které z ní dělají ideální pokojovku.

Předně je Sansevieria nesmírně odolná. Neznám nikoho, komu by se podařilo ji zabít. Odolnost si přinesla ze své domoviny. Pochází z Afriky, kde je oblíbenou potravou antilop a taky nosorožců. Představte si obrovské zvíře, jak přidusá a co nesežere, to rozdupe. Pro mnoho rostlin by to byla konečná. Sansevieria se dokázala přizpůsobit a vlastně to miluje. I když nosorožec rozdupe všechny listy, z podzemních oddenků znovu vyraší. A má ještě jednu vychytávku v zásobě. Je schopná zapustit kořeny z úlomků listů, takže rozdupané listy zakoření. Nosorožci ji tedy pomáhají šířit. Této vlastnosti můžete využít při množení. Prostě si uloupněte list a zasaďte ho do hlíny. Komerčně se množí z oddenků. To můžete zkusit při přesazování. Prostě rozlámejte oddenky (to, co vypadá jako kořen) na kusy.

Sansevieria trifasciata v Jungle Bark: truhlíku s hodinami

Pokud potřebujete rostlinu do stínu, Sansevieria je dobrým kandidátem. Ve skutečnosti ale není stínomilná. Jejím domovem jsou savany a další otevřená travnatá místa. Ve stínu přežije, protože je nesmírně odolná. Jestli ji chcete vidět kvést, musíte ji postavit k oknu. 

Je to dobrá čistička vzduchu. Zachytává ze vzduchu škodlivé chemické látky, čímž mimo jiné zbavuje místnost zápachu. Také zbavuje vzduch různých mikrobů, i těch, které třeba vykašleme, nebo různých plísní.  Sansevieria je dobrá rostlina do ložnice. Kromě čištění vzduchu  a schopnosti snášet stín, je také schopna vázat oxid uhličitý (CO2) i v noci. Většina rostlin CO2 v noci produkuje. Když totiž není světlo, nemůže běžet fotosyntéza, a tak rostliny „dýchají“ stejně jako lidé. To znamená, že spotřebovávají kyslík a vypouští CO2. Sansevieria místo toho CO2 zachytává a ukládá si ho na den, kdy ho využije při fotosyntéze (odborně se to nazývá CAM typ fotosyntézy).

Samozřejmě schopnosti čistit a zvlhčovat vzduch nemůžete přeceňovat. Jedna rostlina v tmavém rohu ložnice toho moc nezmůže. Abyste znatelně zvlhčili vzduch v paneláku, potřebovali byste celou stěnu rostlin. Čištění škodlivin závisí na spoustě faktorů jako teplota, vlhkost, množství světla a velikost místnosti, množství a typ škodlivin, druh rostliny, její velikosti, atd. Nevěřte zaručeným radám, že stačí X rostlin a máte vzduch jako v lese. Rozhodně ale lepší nějaké rostliny než žádné a čím více jich máte, tím lépe.

Sansevieria obsahuje látky (konkrétně některé saponiny), které mohou způsobovat vyrážku a při požití podráždění sliznic, nevolnost či zvracení. Míra toxicity (jedovatosti) je ale skutečně malá, takže Sansevieria je považována za bezpečnou rostlinu.

Na závěr několik zajímavostí. Sansevieria se pěstuje ve velkém na plantážích. Získávají se z ní velmi pevná a voděodolná vlákna. V přírodní medicíně byla využívána k desinfekci a proti zánětům. Její odolnost a schopnost rychle se šířit z úlomků umožnily, aby se rozšířila na mnoha místech na světě, kde je podobné podnebí jako v její domovině. Problémy způsobuje třeba na Floridě nebo v Austrálii, kde vytváří husté porosty, a tak vytlačuje původní druhy rostlin.

Až budete vybírat svou další pokojovku, vzpomeňte si na výjimečné vlastnosti tchýnina jazyka, ne na jeho ošklivé jméno. K dostání je několik druhů a různých odrůd: velké, malé, tlusté, tenké, méně i více barevné, takže si určitě vyberete.

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.