Pokojové rostliny milují nespolehlivé ignoranty – aneb jak je zalévat

Milujeme naše zelené spolubydlící, a přitom si málokdy uvědomujeme, že pokojovka v květináči, to je jako tygr nebo jiné exotické zvíře v kleci. Květináč je pro rostlinu dost nepříjemné prostředí. V malém množství hlíny se těžko udržují stabilní podmínky. Je tam buď moc mokro, nebo sucho, teplo nebo zima a chybí přirozené půdní organismy. V půdě se zaléváním hromadí minerály (vodní kámen) z kohoutkové vody. I ve slunném bytě je v porovnání s venkem hrozná tma. Není proto divu, že rostliny, které to dotáhly na pokojovky, jsou mistry v přežívání. Často pochází z prostředí, kde jisté je jen to, že se nemůžou na nic spolehnout. Neví, kdy zaprší, živin je málo, a když už si říkají, že snad všechno vypadá dobře, tak přikluše nosorožec a co nesežere, to rozdupe. A vám se podařilo šampiona umořit, že? Jinak byste tento text asi nečetli. Důvod? Pokud jste svého miláčka neumístili příliš do stínu (o světle ZDE), tak jste ho pravděpodobně přelili.

Pro milovníky orchidejí: Jungle Meteo a Phalenopsis

A  co jste jim to vlastně provedli? Prostě jste je udusili. Listy kyslík vyrábí, zatímco kořeny ho spotřebovávají – dýchají. Když rostlinu zalijete, všechny póry v půdě se naplní vodou, která vzduch vytlačí. Nějakou dobu se to dá vydržet. Ale na dlouhodobé zatopení tyhle kytky prostě nejsou stavěné. Kdo to kdy viděl, aby vody bylo spousta a neustále. Jistě, existují rostliny, co vesele prosperují ve vodě, ale ty si na to milióny let zvykaly. Tomu se říká evoluce. Zatímco třeba tchýnin jazyk si milióny let zvykal na ty nosorožce. Mnoho pokojovek si zase zvykalo na nespolehlivý přísun vody a to včetně těch, co pocházejí z tropických deštných pralesů. Vezměte si takové bromélie. Jsou to většinou epifyty. To znamená, že celý život stráví na nějaké větvi vysoko v korunách stromů. Celý den tam do nich pere tropické slunce, a když zaprší, tak voda velmi rychle odteče pryč.

Jungle Raindrops – varianta pro milovníky sukulentů. Senecio rowleyanus, Rhipsalis a další převislé sukulenty se také umí krásně rozrůst, i když jim to déle trvá. A zabít je suchem – to chce vyloženě vytrvalou snahu.

Takže – chcete svým rostlinám skutečně dopřát? Pak je s láskou trapte. Staňte se nespolehlivými ignoranty. Nechte je pořádně vyschnout až se půda bude odlupovat od květináče. Nejste si jistí, zda je půda suchá? Někdo doporučuje píchat špejlí. Já doporučuji prostě ještě týden počkat. Kašlete na příručky, které Vám tvrdí, že „substrát by měl být stále mírně vlhký, ne však mokrý“.  Klidně to nechte dojít tak daleko, že Vám zvadnou. Asi je to nepotěší, a když se Vám to bude stávat často, tak moc neporostou. Ale zaručeně se z toho dostanou. Zatímco, když rostlina začne odumírat díky přemokření, bývá kořenový systém již nezvratně poškozen.

Časem zjistíte, jaká je optimální zálivka. Bude to trvat. Zálivku budete muset uzpůsobit ročnímu období. V zimě, kdy je hodně málo světla, je třeba zalévat mnohem méně často. Voda totiž z půdy zmizí jen dvěma způsoby. Menší část se prostě odpaří, větší část spotřebuje rostlina na svůj růst. Jenže ve tmě, tj. v zimě, samozřejmě moc neroste.

Takže vzhůru do útoku!

PS.: Samozřejmě tohle nebude fungovat pro všechny pokojovky, ale pro většinu z těch, co se prodávají v řetězcích ano.

Hezké počtení a komentujte!

Pokud komentujete poprvé, Váš příspěvek se hned neobjeví. Musí být schválen – spameři a sprosťáci holt nespí. Obvykle schvaluji a odpovídám do druhého dne. Díky za pochopení.

 

 

 

 

 

 

4 Replies to “Pokojové rostliny milují nespolehlivé ignoranty – aneb jak je zalévat”

  1. Děkuji za konečně přínosné povídání o pokojových rostlinách! Dosud jsem se většinou setkávala s obecnými plky. Ale tenhle článek mě zaujal a potěšilo mě, že jako správný nespolehlivý ignorant nejsem jako pěstitel pokojovek beznadějná. Moc se těším na další příspěvky.

  2. Díky, v hlavě mám dvě další věci: o hydroponii a tom, jak vybírat pokojové rostliny. Vždy mě inspirují komentáře čtenářů. Takže kdyby Vás něco zajímalo, napište mi. Každopádně, ale s článkem mi to vždycky chvilku trvá.

    1. Zajímalo by mě povídání o substrátech a zemině obecně. O světle a zalévání jsem si už u vás přečetla a tohle mi ještě chybí. Občas nacházím informace o tom, co by která kytka měla mít, ale nevím, co je doopravdy třeba. Ani se v těch termínech neorientuji (zemina, rašelina, písčité substráty atd.). Když se někdy něco objeví budu ráda.

      1. Díky za zpětnou vazbu. Chvilku to potrvá. Jako všechny články to pak budu sdílet na Facebooku.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.