Pokojové rostliny: Kdy nejlépe poznáte, že něco děláte špatně

Znáte ten pocit, když se na Vás pokojovka „blbě“ dívá. Pořád si říkáte: „Tak dělám něco špatně, nebo je v pohodě.“ Rostlina spíš neroste, ale nezdravě nevypadá. To, zda máte nebo nemáte zasáhnout, záleží na ročním období.

Ne všechny pokojovky vykvetou, přestože se jim báječně daří.Tady kvete Alocasia v květináči Jungle Day.

Teď v létě spolehlivě poznáte, zda děláte někde chybu. V tuto dobu by rostlina měla viditelně růst – vytvářet nové listy a výhony, které vypadají zdravě. Pokud rostlina stále připomíná dvoutisící díl Ulice (zase se nic nestalo), nebo jsou výhony deformované, je potřeba se zamyslet: má dost světla? Nepotřebovala by přihnojit? Kdy jsem jí naposledy přesazoval? Mám rostlinu vhodnou do mé domácnosti (je tu sucho a teplo nebo chladno a vlhko)? Postupujte vylučovací metodou.

V jiných ročních období je méně světla a i jeho kvalita je horší. Rostliny proto méně rostou a v zimě často nerostou vůbec. V těchto obdobích má cenu do ošetřování zasahovat jen v případě, že rostlina viditelně odchází. Pokud prostě jen neroste, je třeba být trpělivý a počkat si na léto.

Phalenopsis v létě vytvořil nový list, který je plně přizpůsobený podmínkám v suchém bytě. Orchideje rostou pomalu, a tak jim to sluší v ozdobných závěsech jako je náš Jungle Macramé no. 1.

K tomuto článku mě inspirovala má nová orchidej. V zimě jsem koupila ve výprodeji odkvétající Phalenopsis. U mě doma se mu postupně začaly tak nějak sesychat listy a kořeny. Listy už nebyly lesklé a živě zelené, ale matné a jaksi vrásčité. Dost mě to otravovalo, ale říkala jsem si: „Počkej do léta, počkej do léta, dej mu šanci.“ A tady je výsledek. Nové listy jsou krásně lesklé, jak to má u této orchideje být. Vyrašily i nové kořeny. Ty původní listy už nikdy nebudou vypadat tak dobře, jako když jsem rostlinu koupila. Rostlině vyrostly v době, kdy byla ve skleníku, a proto jsou zvyklé na jiné podmínky. Říká se tomu aklimatizace a více si o ní můžete přečíst ve článku Z obchodu domů – Aklimatizace pokojových rostlin.

V létě orchideji vyrostly nové kořeny

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.