Kdy pokojové rostliny spálí slunce

Magické spojení „rostlina potřebuje rozptýlené, ne však přímé světlo“, se v návodech dočteme často. Varují nás, že příliš světla může rostliny popálit.  V článku Vám vysvětlím, proč je nebezpečí popálení ve skutečnosti velmi malé a proč se nemusíte obávat postavit rostliny na parapet, i když nemáte záclony. Na druhou stranu je dobré vědět, čeho se vyvarovat.

Listy klusie popálené sluncem

Začnu tím, jak takové spáleniny vypadají. Málokdo je totiž viděl naživo. Na fotce jsou listy klusie. Rostlina byla dlouho pěstována ve velmi tmavém pokoji, než byla přemístěna na balkón. Vidíte odumřelé části, které „vypálilo“ ostré slunce. Nebudu Vás zatěžovat detaily, proč se tak děje. Pokud chcete, přečtěte si odstavec na konci textu.

Takové nebezpečí hrozí jen v letních měsících a to především tam, kde slunce praží do oken přes poledne a odpoledne. Náchylné k popálení jsou rostliny, které jste předtím pěstovali ve stínu (někde hlouběji v místnosti). Čerstvě zakoupeným rostlinám se bude dál od okna dařit hůř. Jsou totiž ze skleníků zvyklé na hodně světla. Těm bude na parapetu určitě lépe než dále od okna.

Stínící textílie se prodává i v metráži. Ochrání rostliny před intenzivním letním sluníčkem

Jiná situace je, pokud chcete rostliny letnit na balkóně. Ačkoliv se to nezdá, je tam intenzita světla mnohonásobně vyšší než uvnitř. Skleněná výplň oken část světla zablokuje. Rostliny je proto nutné postavit na stanoviště, kde slunce svítí jen brzy ráno nebo pozdě odpoledne. To platí i pro rostliny, které jste pěstovali na parapetě. Rostliny také můžete zastínit. Ideální je zelená stínící tkanina, která se k tomuto účelu prodává. Někdy v metráži, ale často pouze po větších kusech. Pokud se Vám ji nepodaří získat třeba od nějakého zahrádkáře, můžete použít igelit, záclonu, netkanou textílii. Já jsem letos provizorně použila síťovinu, která se používá při šití batohů, abych zastínila sazeničky rajčat, které jsem si vypěstovala v bytě. Na přímé světlo si totiž musí zvykat všechny rostliny rostoucí v místnosti – nejen pokojovky. Rajčatům jde aklimatizace na světlo velmi rychle. Po týdnu je možné je přemístit na přímé slunce.

Na závěr chci upozornit, i když se Vám podaří rostlinu spálit, téměř jistě ji nezabijete. V závislosti na míře poškození se rostlina popálených listů buď úplně zbaví, nebo je nechá pomalu dosloužit. Nebude to vypadat hezky, ale alespoň se poučíte!

Jungle Nest – Hnízdečko pro rostliny klidně zavěste přímo u okna. Svět hned vypadá lépe přes zelené listy. Rostliny slunce nespálí, když budete dodržovat rady z článku.

Zajímá Vás, jak vznikají popáleniny na listech?

Možná si ze školy pamatujete principy fotosyntézy. Rostlina přijímá ze vzduchu oxid uhličitý a pomocí světla z něj vyrábí cukry. Při tom vzniká kyslík. Kyslík je velmi nebezpečný prvek. Ve vzduchu se vyskytuje v neškodné molekulární formě, kdy jsou k sobě navázány dva atomy kyslíku (O2). Existují další formy (tzv. aktivní kyslík), které jsou schopny rozkládat jiné molekuly, hlavně membrány buněk, ale i DNA a enzymy.  Vznikají při vysokém ozáření, kdy fotosyntéza jede na plné obrátky, a proto se v rostlině hromadí kyslík. Rostliny se umí bránit. Vytváří sloučeniny, které chrání membrány nebo přeměňují aktivní kyslík na neškodné formy. Jenže tyhle ochranné sloučeniny musí mít vytvořené předem. A to rostliny, které rostou ve stínu, nemají. Tedy nemají jich dost. Proč také. Výroba stojí energii a ve stínu nejsou k ničemu. Když takovou rostlinu vystavíte intenzivnímu záření, v listech se nahromadí aktivní kyslík a ničí vše, co mu stojí v cestě. Rostlina začne vyrábět ochranné sloučeniny, ale ne dost rychle. Původní listy budou poškozeny. Nové listy, které jí narostou, už budou připravené.  Ale zase nebudou připravené na stín. Proto není dobré rostliny často přesouvat.

 

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.