Jak vybírat pokojové rostliny – nechte je vybrat si Vás

Lustr Jungle Raindrops s hydroponicky pěstovanými rostlinami

Zavítáme do květinářství nebo nějakého řetězce a zamilujeme se do nádherné, barevné, zdravé, silné a obvykle nakvetlé pokojovky. Plni nadšení si ji přineseme domů, a pak sledujeme, jak se mění v živořícího chudáčka. V průběhu tohoto několikatýdenního procesu studujeme Internet, přemísťujeme květináč z místa na místo a běháme okolo s rozrašovačem. Přihlásíme se do několika skupin na Facebooku. Přivádí nás k šílenství, že ačkoliv děláme vše naprosto podle všech těch návodů, rostlina vytrvale kráčí směrem do Věčných lovišť. Nakonec kytku vyhodíme a květináč přidáme k ostatním květináčům od rostlin, které postihl stejný osud. Zbude v nás pocit selhání a méněcennosti. Časem zase neodoláme nějaké krasavici a, až začne odcházet, opět skončíme na webu.

Na hodiny Jungle Day se budete rádi dívat prostě jen tak. Nejen ve spěchu a ve stresu.

Jak z toho začarovaného kruhu ven? Já doporučuji přestat číst návody, přestat si to brát osobně, nechat kytku chcípnout a zkusit jiný druh. Nemusíte mít špatné svědomí, že jste zabili jedinečnou živou bytost. Pokojové rostliny jsou obvykle množeny řízkováním, takže tuhle Vaši jedinečnou bytost má doma desetitisíce lidí a možná i několik generací. Je tisíc různých důvodů, proč se dané rostlině u Vás nedaří. A jiné rostlině se zase nedaří z tisíce jiných důvodů. Nemá smysl snažit se přizpůsobit. Je to vyčerpávající a nikdy to nefunguje. Najděte si proto takovou rostlinu, které se přizpůsobovat nemusíte. Nechte si kytku vybrat Vás. Nenakupujte v řetězcích. Jistě sami dobře víte, že tyhle rostliny získaly svou krásu v profesionální skleníkové mašinérii na perfektní prodejní artikl. Poptejte se známých, kteří mají podobná obydlí, co jim u nich roste. Požádejte je o odnož. Když půjdete na úřad nebo k lékaři, nezapomeňte okouknout, jaké kytky tam mají na chodbách. O ty se už roky nikdo pořádně nestará, nehnojí, nepřesazuje. Jsou zaprášené, a přesto dorostly nevídaných rozměrů a kvetou. V nestřeženém okamžiku kousek uštípněte a dejte ho zakořenit do skleničky. Možná se to nepovede, možná ano. Nakonec narazíte na rostlinu, které bude Vaše péče a Váš domov vyhovovat. Dokonce i když jste notoričtí přelévači, je určitá šance, že nakonec naleznete zelenou přítelkyni, která Vám to odpustí a přinese Vám radost a uspokojení. Od toho přece pokojové rostliny jsou.

Pokud i přesto cítíte neodolatelnou potřebu přečíst si nějaký návod-nenávod, mám tu pro Vás články o zalévání (ZDE) a světle (ZDE). Hezké počtení a komentujte, prosím!

Small Jungle Tree: všichni chtějí mít paletu s rostlinami ale málokdo ji má, protože to není až tak snadné.

Pokud komentujete poprvé, Váš příspěvek se hned neobjeví. Musí být schválen – spameři a sprosťáci holt nespí. Obvykle schvaluji a odpovídám do druhého dne. Díky za pochopení.

2 Replies to “Jak vybírat pokojové rostliny – nechte je vybrat si Vás”

  1. Opět báječný článek. Děkuji za něj.
    U nás doma putovaly všechny kytky nahoru na lednici (1,5m od jižního okna), když přibyl do domácnosti pes, když přibyli děti, bylo jen dobře, že kytky byly v bezpečí nahoře. Přišlo mi, že si tam vytvořily takové vlastní mikroklima (velmi často sužované dlouhými obdobími sucha). Přežilo toto osazenstvo šeflera, fíkus s velkými listy, fíkus s malými listy, filodendron, vánoční/velikonoční kaktus. Od vánoc mi zbyl jako přebytečný dárek zamiokulkas a parožnatka (asi, nejsem si moc jistá, ale ta vypadá, že moji péči nevydrží). Nevydržel lopatkovec (přelitý), kávovník (usušený) a mnoho dalších ulitých rostlin. Tahle parta se s námi teď přestěhovala, zase bude bydlet u jižního okna, opět v dostatečné výši před nenechavci, tak jsem zvědavá, kdo přežije. Dita

    1. Díky za příspěvek.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.