Jak přesazovat pokojové rostliny – pár vychytávek

Clusia nemorosa

Ano, je vhodné přesazovat pokojové rostliny jednou za 1-2 roky. Ne, pokojovku nezabijete, když se o pár let zpozdíte. Já o tom po dvou letech začnu přemýšlet a definitivně se dokopu, až když rostlina i přes hnojení přestane růst, půda je zhrudkovatělá, neudrží vodu a na povrchu je bílý povlak vysrážených minerálů z kohoutkové vody. Zvláště přesazování mých obrů vždycky odkládám. Letos přišel čas na mé dvoumetrové klusie. Tady je pár vychytávek, co se běžně nedočtete. Něco jsem se naučila za svou dlouhou kariéru botanika a něco jsem odkoukala od mé maminky, která to má od babičky, ta to má od prababičky a tak dál.

Substrát

Smíchejte substrát pro pokojové rostliny s pískem v poměru 5:1

Na většinu pokojových rostlin kromě orchidejí a kaktusů použijte univerzální substrát na pokojové rostliny. Žádné speciální substráty nepotřebujete. Tuhle informaci mi potvrdila i zahradnice z jednoho tropického skleníku. A teď důležitá vychytávka, kterou skoro žádný návod neuvádí, ale když se poptáte po sklenících nebo výzkumných ústavech, všichni to dělají. Do substrátu přimíchejte trochu písku. Na pět dílů substrátu stačí jeden díl písku. Výrazně tím zlepšíte fyzikální vlastnosti půdy. Substráty obsahují velké množství rašeliny, která má jednu nepříjemnou vlastnost. Když úplně vyschne, těžko saje vodu. Postupem času taky zhutní a zhrudkovatí, což opět vede k tomu, že bude špatně vézt vodu i vzduch, který je pro kořeny také velmi důležitý. Písek substrát udrží sypký, vzdušný a savý po dlouhou dobu.

Jaký květináč: terakota nebo plast?

Mnoho lidí nedá na terakotové květináče dopustit. Mají své výhody. Lépe udržují tepelné a vlhkostní podmínky v květináči. A taky lépe vypadají. Ale kdo se s nimi má tahat. Kdo se s nimi má mýt. Když se potřebujete zbavit nějakých obtížných breber, sterilizují se o dost hůř než plastové. Občas budete muset rostlinu přesadit do většího květináče a ten starý někam uložit. Terakotové zabírají mnohem více místa než plastové. Jestli máte doma tak pět rostlin a neplánujete rozšiřovat „sortiment“, tak není nad čím váhat. Pro nás ostatní, kteří rádi hromadíme rostliny a stále vymýšlíme, jak to doma zorganizovat, aby se nám tam vešel ještě jeden květináč, jsou jedinou volbou plastové květináče. Nemusíte se vůbec obávat – v plastovém květináči se nebude Vaší rostlině dařit hůř než v terakotovém. Ostatně až půjdete někam do skleníku s exotickými rostlinami, podívejte se, v čem mají většinu rostlin: v plastu.

A jde se na to!

1. Vyklepněte rostlinu 2. Properte kořeny 3. Propláchněte kořeny 4. Vyčištěný kořenový bal

Namíchejte si směs písku a substrátu. Je jednodušší, když jsou obě složky suché. Můžete přidat i Osmocote – hnojivo s postupným uvolňováním živin. Zalijte vodou a promíchejte. Směs může být hodně mokrá, ale nesmí se přelévat jako bahno. Vytáhněte nebo vyklepejte rostlinu z květináče i s půdou . Nesnažte se ji vyrvat. Když to nejde, pomačkejte strany květináče (další výhoda plastového květináče). Teď je potřeba z kořenového balu dostat co nejvíce staré hlíny, protože je zasolená a bez struktury. Rostlinu postavte do lavoru nebo kýblu s vodou a kořeny jakoby ručně promyjte. Postupným promačkáváním ponořeného kořenového balu uvolníte spoustu hlíny. Pracujte opatrně, ale neděste se, když Vám některé kořeny odpadnou. Na závěr ještě můžete kořeny osprchovat, a tak uvolnit další hlínu.

Pokud chcete použít původní květináč, je dobré ho vymýt (klidně použijte saponát). Můžete jej i vydezinfikovat a to tak, že ho na čtvrt hodiny naložíte do kýblu s vodou a trochou Sava. Po odstranění nečistot a sterilizaci ho samozřejmě vypláchněte čistou vodou.

A jde se plnit. Drenáž nedávám. Jen zabírá místo. Bez drenáže ovšem při plnění hlína propadává otvory. Ve výzkumáku jsme to řešili takovými plastovými síťkami, které se daly použít opakovaně na další pokusy. Doma můžete použít netkanou textílii, ale klidně taky třeba papírovou utěrku, ubrousek nebo toaleťák. Moje maminka tam dává noviny. Zasypejte dno hlínou a lehce ji stlačte. Množství volte podle velikosti kořenového balu, aby se tam na výšku vešel, a přitom nebyla rostlina moc hluboko. Já zrovna neměla Osmocote, tak jsem na tuhle první vrstvu hlíny položila hnojící tyčinky a zasypala je. Nyní vložte kořenový bal, zasypejte hlínou a opět stlačte.

Hnojiva s postupným uvolňováním živin ve formě kuliček (Osmocote) a tyčinek (Compo)
1. Vložte netkanou textílii 2. Zasypejte a přidejte hnojivo 3. Vložte rostlinu 4. Zasypejte a stlačte

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A je to! Teď jen zlikvidovat nepořádek v koupelně. Já totiž přesazuji ve vaně.

A jak to děláte Vy? Máte nějaké užitečné vychytávky? Komentujte!

 

 

 

5 Replies to “Jak přesazovat pokojové rostliny – pár vychytávek”

 1. Vychytávky bohužel žádné. Do teď jsem při přesazování starou hlínu nevyklepávala. Notno dodat, že moje pokojovky už dlouho stagnují, některé vlastně už od jejich pořízení 🙂 Nicméně mě článek snad motivuje k tomu přesazení, které od přestěhování odkládám.
  Díky za článek.
  Napíšu pak jak to dopadlo. Dita

 2. Po přesazení je dobré se o rostliny trochu více starat – nenechat extrémně vysychat, aby se kořeny chytily v novém prostředí. Jakmile se začnou objevovat nové výhony nebo listy, je jasné, že se rostlina zabydlela.

  1. Konečně jsem přesadila (před měsícem jsem si urvala chvíli jen pro sebe ) a poprvé mám pocit, že to k něčemu bylo. Všechny rostlinky jakoby ožily a mnohem lépe drží v květináčích. Jediná parožnatka mě překvapila krátkými skoro žádnými kořeny, tak moc nevím, zda ji to nakonec nedorazí (trochu mi z toho substrátu vypadávala a tak jsme ji víc zahrnula). Nicméně zatím vypadá, že to dá, nebo alespoň její část.
   Teď jen všem rostlinám najít pevné a bezpečné místo v nové domácnosti (tzn. mimo dosah notorického tříletého otrhávače a roční degustátorky hlíny). Asi na ně zbyde police u stropu u jižního okna a uvidíme kdo to dá 🙂

   1. Trochu jste mě nalomila. Já si snad tu parožnatku také pořídím. Ještě to prokonzultuji se zahradnicí z jednoho tropického skleníku. Ty kořeny jsou normální je to kapradina a ty nemají klasické velké kořeny.

    1. Zbyla mi omylem po Vánocích (spolu se zamioculcasem) a poměrně dlouho jsem z ní byla rozpačitá. Vypadá pořád zaprášeně i když není. Teď mám nově polici na kytky 40 cm pod stropem, rostliny, co nejdou do výšky se mi hodí. Stále ale vlastně nevím, zda se mi nějak extra líbí.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.