V naší mučírně rostlin zjišťujeme, co to je polostín

Většina z nás, milovníků pokojových rostlin, už jistě hledala na Internetu nebo v knihách návody, jak o kterou rostlinu pečovat. Znáte ty popisy: rostlina vhodná do polostínu, teplota taková a maková v létě/v zimě, rosit, substrát stále vlhký, ale ne mokrý, atd. Člověk pak stojí nad umírající rostlinou a marně přemítá, kterou z těch podmínek asi tak porušil. Samozřejmě nejčastějším problémem je nadměrná zálivka. O té se dočtete ZDE. Druhou možností je nedostatek světla. Stále přemítáme, co je to ten polostín, který nám doporučuje většina příruček. Ty nám navíc hrozí, abychom rostliny nedávali na parapet, protože tam je zaručeně spálí slunce (ačkoliv ve skutečnosti je pravděpodobnost prakticky nulová). Také bychom si nějakou rostlinu dali třeba vedle postele, ale je to ještě polostín? Proto jsem si založila malou mučírnu rostlin, abych přesně zjistila, kolik světla pokojové rostliny skutečně potřebují.

Moje mučírna je polička asi 3 m od velkého východního okna v běžném panelákovém bytě, což znamená sucho a teplo po celý rok. Nezdá se to, ale pro rostliny tam je už docela málo světla. A skutečná krize nastává v zimě. Nerosím, neoprašuji. Kdo na to má čas. Navíc bez destilované vody se na listech sráží minerály. A nefunkčních zaprášených listů se rostlina sama zbaví a vytvoří si nové, tak jako se zbavuje starých listů. Neprospívající rostlinu rosením ani oprašováním nezachráníme. Na poličku dávám většinu nových druhů, se kterými pracujeme. Nechám je tam několik měsíců a hlavně přes zimu. Uznávám, je trochu drsné sledovat pepřinec, který v létě krásně narostl, jak v zimě postupně odchází a tipovat si, jestli se dožije jara nebo ne. Ale pak můžu říct: „Ve vašem bytě, s takovými okny můžete tuto rostlinu dát maximálně do takovéto vzdálenosti od okna, aby se jí dařilo, a do takové vzdálenosti, aby vykvetla. V mučírně také zjišťujeme, které rostliny spolu mohou růst a které ne. Rostlinu, která potřebuje hodně světla nemůžete zasadit k rostlině stínomilné, a pak květináč umístit do stínu, protože ta stínomilná jí třeba přeroste a završí tím její zkázu. V mučírně se tedy ukáže,  které spolu vydrží na věčné časy v dobrém i ve zlém, dokud je nepřelijete Vy, případně Vaše tchýně, která Vám chodí potají zalévat kytky, protože se jí zdá, že jsou pořád suché.

Spathiphyllum krásně kvete a Tradescantia zebrina má nádherné listy. Vertikální zahrada Small Jungle Tree

A příklady rostlin, které potřebují skutečně málo světla? Zatím nejlepší výsledky máme s lopatkovcem (Spathiphyllum). V mučírně v zimě kvete i raší nové listy. Dracaena i Zamioculcas rostou ve stínu pomaleji, ale také udělají parádu. Zamioculcas kvete pouze na světle. Klasický šplhovník (Scindapsus aureus) se žíhanými listy (správný termín je panašované listy) je také dosti odolný. Nyní bývá k dostání i Scindapsus pictus s nádhernými tmavýmí listy, které mají stříbrné skvrny a okraj listu. Vypadá efektně, ale je vhodný spíše do terárií, tak se nenechte nachytat. Zelenec (chlorophytum comosum) a voděnka (Tradescantia) jsou o trošku náročnější. Ve stínu přežijí, ale spíš živoří. Fikusy s malými listy (Ficus benjamina) potřebují dost světla. Ve stínu shazují listy a nakonec odejdou. Jestli jsou na tom ty Vaše špatně, zkuste odstřihnout mladší větve, dejte je zakořenit do vody na parapet a vypěstujte si novou rostlinu. Velkolisté fikusy jsou trochu odolnější. Je to tak pořídit si větší a počítat s tím, že moc neporoste. Odolný je tchýnin jazyk (Sansevieria trifasciata).

Šplhovníh roste dobře na světle i ve stínu a můžete ho pěstovat pouze ve vodě. Je však třeba, aby část kořenů zůstávala nad vodou.Lustr Jungle Raindrops:.

To, kolik máte doma světla, samozřejmě záleží na velikosti okna, jeho orientaci a na okolní zástavbě. V bytech ve starých čtvrtích už je skutečně hodně tma i 1,5 m od okna. Rostliny soustřeďte na parapet a do 70 cm od okna. A hlavně zalévat hodně málo, čím méně světla tím méně vody. Můžete si doma udělat malý pokus. Spočítejte si, jak dlouho trvá, než Vám začne uvadat Spathifyllum, Scindapsus, nebo Tradescantia, a pak zalévejte o pár dnů dřív. Mohou to být i 3 týdny. Z uvadnutí se rostliny vzpamatují vždy, z přemokření ne.

Zelenec (Chlorophytum) se na světle rychle rozroste. Meteostanice Jungle Meteo